Zima bývá pro většinu z nás dlouhá, smutná, tmavá a studená. Jen asi stěží bychom našli někoho, kdo se netěší na jaro, na první jarní kytičky, zelenající se stromy a trávníky, první rozkvetlé keře. Období jara je obzvláště očekáváno s netrpělivostí zahrádkáři .
Jak skončí chladné období a na řadu se konečně dostane jaro, nastal ten pravý čas k práci na zahrádce. Pokud chcete sázet keříky či mladé stromky, pak jsou ideálními měsíci březen a duben. Po tzv. zmrzlých můžete do země zasadit i květiny či zeleninu. U stromů je ten pravý čas na prořezání.
Jaro je ideální dobou pro sázení stromů, jako jsou jabloně, hrušky či meruňky. Vinnou révu a stromky listnaté vsaďte koncem března, o pár týdnů později je vhodná doba na jehličnany. Jarní období také přeje sadbě keřů malin nebo jahodníků. Pokud máte v plánu pořídit si živý plot, pak s tím rozhodně nečekejte až na léto, příliš suché dny by pak mohli mladým keříkům uškodit.
Pro úspěšnou a bohatou úrodu nesmíte v žádném případě zapomenout na hnojení, k tomu je vhodný hnůj nebo kompost. Aby měly stromy dostatek vláhy i v horkých letních dnech, pod jejich korunu nasypte organickou hmotu, která udrží půdu vlhkou.
Důkladnou přípravu věnujte svým záhonům, ty potřebují důkladně prokypřit a zbavit nechtěného plevelu hned v samém zárodku.
Ranou zeleninu umístěte do fóliovníku nebo pařeniště, kde bude chráněna před chladnými, někdy i mrazivými jarními nocemi. Mimo můžete zasadit odolnější celer, petržel, mrkev, špenát apod. Nakonec si nechte cibuli, které nedělají dobře nízké teploty.
Pro pěstování bylinek zahrádku ani záhon mít nemusíte, postačí vám truhlík a okenní parapet či balkón, v kuchyni pak jistě využijete čerstvě utrženou bazalku, šalvěj či tymián. Některé druhy můžete umístit společně do jednoho většího květináče, budete tak majiteli své vlastní bylinkové zahrádky.