Ketonová dieta patří mezi v dnešní době mezi velmi oblíbené diety. Uvažujete o ní, ale nevíte její výhody a nevýhody a zda je vhodná pro Vás. Pojďme se na ni podívat.
Ketonová dieta patří mezi top diety, které trh nabízí. Pokud se alespoň trochu o diety zajímáte určitě jste už pojem keto dieta slyšeli. A co se vlastně jedná? Jde o druh nízkosacharidové stravy s vyšším obsahem tuku. Hlavní cíl této diety je uvést tělo do ketózy. Je to metabolický stav, při kterém dochází ke snížení příjmu sacharidů. Je vědecky dokázáno, že během ketózy je potřeba sníst méně než 50 gramů sacharidů. Ideální je 20 gramů. Díky tomu během ketózy dochází k procesu, kdy tělo nemá dostatek krevního cukru, a proto čerpá energií z vlastních tukových zásob. Slovo ketóza je odvozeno od ketonu což jsou mastné kyseliny, které se začnou vytvářet v játrech při této dietě.
Výhody a nevýhody ketonové diety
Ketonová dieta nepřináší pouze benefit v podobě úbytku hmotnosti, ale také snížení inzulinové rezistence. Je to stav kdy tělo nedokáže zpracovat svůj vlastní inzulín. Mezi další bonusový benefit této diety je předcházení pocitu hladovění. Každá dieta sebou přináší buď navýšení nebo snížení příjmu makroživin. To sebou nese i nějaké rizika jako je například zvýšené riziko srdečního onemocnění. Ale vše se dá srovnat příjmem zdravých tuků v podobě olivového oleje, ořechů, hořké čokolády nebo třeba konzumace ryb.
Co jíst při ketonové dietě
Pokud začnete s ketonovou dietou goodly.cz musíte na začátku počítat s tím, že budete hodně počítat. A to už jednou zmíněný příjem sacharidů. Ale časem si na to zvyknete a bude to pro Vás hračka.Na snídani si dáte například vajíčka s rukolou, na oběd například grilované kuře s cuketou a na večeři se můžete těšit na zapečený lilek s cottage sýrem.
Pro koho je ketonová dieta vhodná
Jak u každé diety, tak i té ketonové platí, že je třeba přihlédnout ke svému aktuálnímu zdravotnímu stavu. Vždy dbejte na své zdravotní limity a pokud si nejste dietou jistí poraďte se svým nutričním specialistou.