S díly filmových producentů je to podobné. Můžeme je hodnotit z mnoha úhlů pohledu, a přesto žádný z nich nepřináší stoprocentní jistotu, že tenhle film je brak, a tento lze vyzdvihnout na piedestal. Přesto lidé různým způsobem hlasují a přetahují se, které filmové dílo stojí za zhlédnutí i vícekrát za sebou.
Nedávno byl vyhodnocen jako nejlepší snímek v internetové filmové databázi ČSFD Vykoupení z věznice Shawshank. Některým z vás může tak trochu připomínat francouzský film Specialisté z roku 1984, který rovněž ve strhujícím ději diváckou obec příjemně překvapí zajímavou zápletkou a závěrečnou pointou .
Výprava do pohoří Ydykseb
Ale nyní z jiného soudku. Na počátku nového milénia probíhala anketa, která si kladla za cíl vyhlásit komedii (dvacátého) století. Na celé čáře zvítězil u všech věkových kategorií nesmírně populární film S tebou mě baví svět. Proč tomu tak bylo, lze poměrně snadno odvodit. Děj je rovněž strhující, velmi nápaditý, jak tomu bývá u kriminálního a dramatického žánru, ale tady šlo o docela jiný náboj. Komediální nadhled dokázal odlehčit každodenní trable a mnohdy nepříjemné situace, ale především kladl důraz na lidský přístup. Potíže a nesnáze ve vztazích lze totiž řešit na odlišné úrovni, než na jakou jsou dnes lidé zvyklí v psychologických poradnách a psychiatrických ordinacích.
Jistě, že v roce 1982 byla jiná doba, ale tehdy jsme se také potýkali s různými nesnázemi a Marie Poledňáková se snažila diváckou obec oslovit tak, aby se na život dívala optimisticky a s pozitivním výhledem do budoucnosti. Komedie století skutečně na diváka dýchne čímsi příjemným, dobíjí vytlučené baterky ze stresu a shonu. Posadit se před monitor televize v tomto případě znamená přenést se do pohoří Ydykseb plného přírodního sněhu a sledovat situace naprosto běžné, odpovídající životní realitě počátku 80. let, přitom úsměvně laděné a s lehkostí přehlížené.