Cíl podvodníků je vždycky jeden a ten samý – dostat z cizích lidí jejich peníze, protože se jim nechce pracovat. Získat cizí peníze bez práce je velice lákavé, a tak není divu, že se o to pokouší stále více lidí. Žijeme v digitální době, což má své nesporné výhody, ale na druhou stranu je nutné počítat s tím, že toho podvodníci dokážou využít ve svůj prospěch. Už dávno se nespecializují jen na podvody na bazarech, ale dokážou vás okrást během pár minut na sociálních sítích nebo prostřednictvím e-mailu.

peníze eura

Jistě jste už slyšeli o tom, že internetoví podvodníci dokážou lidem vybílit bankovní konto během pár minut. Stačím jen, abyste jim dostatečně věřili na to, abyste jim vyplnili internetový formulář, který vám podvodník pošle třeba v případě že si chcete něco koupit na bazaru. A je jedno zda na internetovém bazaru nebo na sociálních sítích. Takový formulář vypadá k nerozeznání od pravého, a tak ho mnoho lidí bezmyšlenkovitě vyplní včetně údajů ke své platební kartě.

Podobný problém vás může čekat po otevření vaší e-mailové schránky. Přijde vám email, který vypadá že ho poslal někdo z vašeho okruhu známých či rodiny, a nebo vypadá že ho poslala nějaká organizace kterou znáte, případně e-shop přes který nakupujete. Pokud si nedáte pozor a na odkaz v takovém emailu kliknete, opět budete během pár minut bez peněz na vašem bankovním účtu. Podvodníci umí prostřednictvím těchto odkazů krást finanční prostředky z účtu ve velkém. Proto vás možná bude zajímat jak nahlásit podvodný e-mail.

telefon e-mail

Vždycky je nejlepší navštívit osobně nejbližší policejní stanici. Vezměte si sebou všechny důkazy které máte, a detailně popište co se vám stalo. Policie by měla v ideálním případě upozornit v médiích a na dostupných webových stránkách či nástěnkách v okolí na podvodné e-maily, a zdůraznit aby na odkazy v nich lidé neklikali.