Už vás napadlo, že vlastně dnešní děti nemají žádné problémy? U nás netrpí hlady, nemusí se schovávat před nálety, bát se co kde řeknou, či přísných trestů učitelů. Mají vlastně klid a spoustu práv, odborů a úřadů, které na ně dohlíží. Tak co mají sakra za problém?
Pomineme na chvíli hrůzné a trestné činy jako je domácí násilí, znásilnění či zneužití nebo šikanu a podíváme se na to z trochu širšího pohledu.
Slyšeli jste někdy o pyramidě potřeb? Sestavil ji A. Maslow, americký psycholog a hlavní zakladatel humanistické psychologie. Ta se zaměřuje na lidskou osobnost z různých pohledů, jedná se o skloubení dvou dříve oddělených pólu behaviristické psychologie (za vším je chování) a psychoanalýza (zaměření na lidské pudy)
Mluvím o ní, protože v dolní části pyramidy najdeme fyzické potřeby, které musí být uspokojeny a jsou nezbytné k přežití. Pokud jsme ale tyto potřeby naplnily dostáváme se na další a další příčky jako sounáležitost, láska, y uznání a na nejvyšší příčce máme seberealizaci. Na vrchol pyramidy se nepovede každému vyšplhat. Pokud ustrneme na jedné příčce, nebo spadneme dolu může docházet ke stavům úzkosti.
Proto je dnes větší množství sebevražd, poruch a fobií u mladých lidí. Nikdy nezažili nouzi a rovnou se zaměřily na své horní příčky. V tak mladém věku je těžké vypořádat se s celým světě a často se neumí vypořádat s neúspěchem, nebo s nálepkou průměrný.
Dnešní doba na každého tlačí, aby byl nejlepší, jenže komu se to opravdu povede?
Dalšími faktory může být příliš přísná nebo naopak příliš uvolněná výchova. Dítě se může cítit pod tlakem a snažit se naplnit potřeby svých rodičů, i když nejsou jejich samy. Proto nepřijímají radost z odvedené práce, ale radost z naplnění očekávání jejich rodičů. Na druhou stranu vnímají až příliš intenzivně neúspěch.
Nesmíme také zapomínat na to, že dříve se nemoci moc neřešily a už vůbec ty psychického původu.